O zaletach regularnych wizyt u stomatologa nie trzeba nikogo przekonywać. Obecnie ludzie bardzo dbają o swoje zęby, ich higienę oraz wygląd. Na rynku nie brakuje preparatów do czyszczenia i pielęgnacji zębów. Pytanie tylko, czy to, co obecnie uchodzi za standard, było kiedyś równie oczywiste? Warto poznać historię stomatologii.

DŁUGA HISTORIA STOMATOLOGII

W czasach prehistorycznych ludzie nie mieli nawyku dbania o zęby. Co ciekawe, badania pokazują, że ich zęby były w bardzo dobrym stanie. Odpowiada za to przede wszystkim zdrowa i naturalna dieta, bogata w białko, minerały i witaminy. Zęby zaczęto czyścić w średniowieczu. Sposób zależał od konkretnej cywilizacji. Wykorzystywano do tego m.in. sproszkowane kości zwierząt (Egipt) czy płukanki ziołowe (Chiny). W tym okresie przeprowadzano również proste zabiegi stomatologiczne, a Celtowie stworzyli pierwsze implanty. Niestety, średniowiecze nie przyniosło żadnego przełomu w stomatologii. Chore zęby zazwyczaj wyrywano, czym zajmowali się znachorzy lub rzemieślnicy. Higiena zębów polegała na przepłukiwaniu jamy ustnej wodą lub specjalnymi miksturami. Korzystano także z wykałaczek.

WIEK XIX – PRZEŁOM W STOMATOLOGII

Zmianę w stomatologii przyniósł dopiero wiek XIX w. Stopniowo zaczęła wówczas rosnąć świadomość dotycząca higieny jamy ustnej, produkowano więcej specyfików do higieny i czyszczenia zębów (nie zawsze o idealnym składzie), powszechne stało się stosowanie szczoteczek. W XIX w. zaczęły także powstawać profesjonalne gabinety stomatologiczne – daleko im jednak do dzisiejszych standardów. Pierwsze środki przeciwbólowe zaczęto stosować dopiero w połowie stulecia. Dekada za dekadą, stomatologia coraz lepiej i precyzyjniej potrafiła leczyć ludzkie zęby. Sukcesywnie zaczęły także być produkowane bezpieczne i trwałe materiały dentystyczne, znieczulenia zyskiwały na skuteczności i szybkości działania.

O ile nasi przodkowie chcieli radzić sobie z bólem zębów, dziś dużą popularnością cieszy się stomatologia estetyczna. Piękne i zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. Dlatego, idąc do stomatologa, warto postawić na sprawdzony i skuteczny gabinet Dentyści pod Jedynką. Ich specjalizacją jest nie tylko stomatologia estetyczna. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-estetyczna/.