sposob na nauke

Bez wątpienia każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że systematyczna nauka jest najlepszym sposobem na długotrwałe zapamiętanie zgłębianej wiedzy. Wiele przeprowadzonych badań dowiodło, że najbardziej efektywna nauka obejmuje mniejsze partie materiału, do których siadamy po prostu częściej. W sytuacji, gdy działamy w taki sposób pozyskane informacje pozostają w naszej pamięci na znacznie dłużej, więc poświęcony na to czas nie idzie na marne. Jeżeli zależy nam na jak najlepszych efektach czy to dla samych siebie, czy w celu uzyskania bardzo dobrej oceny ze sprawdzianu, oprócz regularnej nauki, nie możemy zapomnieć o porządnych powtórkach przed zbliżającym się testem. Pozwoli to jeszcze bardziej ugruntować wiedzę, co będzie miało jedynie jeszcze bardziej korzystne skutki dla nas samych. Warto w tym celu skorzystać ze sprawdzonych, atrakcyjnych i przystępnych sposobów, które nie będą sprawiały, że do nauki będziemy siadać jak za karę.

Nieoceniona moc fiszek

Fiszki to z pewnością pojęcie, które nie jest obce dla większości z nas. Zapewne sporo z nas miało już okazję z nich korzystać. Najczęściej odbywało się to w trakcie nauki języków obcych, kiedy do przyswojenia mieliśmy wiele nieznanych nam słówek. I nie ma tu żadnych wątpliwości, że znakomicie się w tej roli sprawdzają. Dlaczego więc nie wykorzystać ich w innych dziedzinach? Języki obce to nie jedyne przedmioty, gdzie fiszki rewelacyjnie ułatwią nam życie. Możemy zastosować je w przypadku licznych definicji, dat, wydarzeń czy wzorów matematycznych. Tak naprawę nie ma tutaj żadnych ograniczeń, więc jeśli tylko mamy coś do przyswojenia, co sprawdzi się w tej formie, bez wahania możemy z niej skorzystać. Co więcej, fiszki możemy dzielić na grupy, dzięki czemu będziemy wiedzieć co już opanowaliśmy, a co pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Jeżeli nie masz czasu ani chęci na ich samodzielne przygotowanie możesz skorzystać z tych, które zawiera platforma edukacyjna.

Sprawdź się sam

Bardzo dobrym, a jednocześnie niezwykle efektywnym sposobem na sprawdzenie samego siebie są quizy. Oprócz zweryfikowania stopnia wiedzy, pozwolą powtórzyć wcześniej przyswojone informacje. Kolejną korzyścią jest fakt, że jeśli nauczyciel będzie robił sprawdzian w formie testu, bardzo możliwe, że niektóre pytania się powtórzą. Platforma edukacyjna posiada takie quizy przy każdym temacie z konkretnego przedmiotu, więc bez problemu możesz wykorzystać ten sposób w przypadku każdego z nich. Rozwiązując go, za każdym razem otrzymasz inny zestaw pytań, więc możesz być pewny, że nie będziesz otrzymywać w kółko tych samych, co mogłoby spowodować, że automatycznie i bez zastanowienia będziesz pamiętał wszystkie odpowiedzi.

Skuteczne powtórki

Większość społeczeństwa jest klasyfikowana jako wzrokowcy, a to oznacza, że o wiele lepiej zapamiętuje się nam korzystając z wizualnych form przedstawiania informacji. W taki sposób efektywniej zgłębiamy potrzebną nam wiedzę, tym samym sprawiając, że pozostaje ona w naszych głowach o wiele dłużej. Powinniśmy więc korzystać z obrazków, wykresów czy grafów. Natomiast warto bliżej przyjrzeć się pojęciu infografiki, która to łączy wszystkie te elementy tworząc spójną całość. Wizualne przedstawienie skomplikowanych zjawisk czy szczegółowych danych pozwala na skuteczniejsze ich przyswojenie. Zawarty na nich tekst jest ograniczony do minimum, tak by służyły one do przeglądania, a nie czytania. Kolejnym atrakcyjnym sposobem nauki dla wzrokowców, ale nie tylko, są materiały wideo, które angażują zarówno wzrok, jak i słuch. Natomiast jeśli najlepiej uczysz się z samego słuchu, możesz równie dobrze sięgnąć po podcasty. Będzie to rewelacyjne połączenie tego co przyjemne, z tym co pożyteczne.