Mity mówią, iż wynalazcą instrumentów smyczkowych był Merkury, a konkretnie skrzypiec – Orfeusz. Natomiast to dzięki Safonie można z nich było wydobyć takie piękne dźwięki, ponieważ wymyśliła smyczek naciągnięty włosami konia. Tak wygląda piękna mitologiczna historia. A jak było naprawdę? Wielu naukowców muzycznych twierdzi, że skrzypce jako pierwsze pojawiły się na polskich ziemiach. Archeolodzy odkryli pierwsze instrumenty smyczkowe w Polsce pochodzące z XI wieku. Zgodnie z tą hipotezą, polskie skrzypce w XVI wieku przeniknęły do Włoch i tam rozpoczęły wojowanie całego świata. W wieku XVII i XVIII nastąpił największy wzrost popularności tego instrumentu. Od tamtych czasów właściwie ich popularność w ogóle nie słabnie. Wiele młodych osób pragnie nauczyć się gry na tym instrumencie. Czy można zgodzić się z tezą, że skrzypce to najtrudniejszy do nauki gry instrument?

Kiedy warto zacząć naukę gry na skrzypcach?

Oczywiście naukę gry na każdym instrumencie warto rozpocząć jeszcze w dzieciństwie. To daje możliwości kształtowania swojego talentu i umiejętności od najmłodszych lat i osiąganie pierwszych sukcesów we wczesnych latach życia. To także okazja do uzyskania pewności, czy chce się temu poświęcić życie i pójść do szkoły muzycznej. Natomiast hobbystyczną naukę można rozpocząć w każdym wieku. Niestety dość trudne jest samodzielne nauczenie się gry na skrzypcach. W przypadku tego instrumentu zdecydowanie warto udać się do szkoły muzycznej bądź zdecydować się na prywatne lekcje ze specjalistą. Pod okiem osoby doświadczonej nie stracimy wielu godzin na bezcelowe brzdąkanie. Gra na skrzypcach to w dużej mierze wiedza techniczna, a nie tylko „czucie muzyki”. Poza tym warto też nauczyć się posługiwania nutami.

Jakie skrzypce wybrać?

Zakup skrzypiec to poważna sprawa i warto ją skonsultować z kimś doświadczonym, kto dobierze model instrumentu do naszych predyspozycji. Na rynku mamy dostępne skrzypce akustyczne oraz elektryczne. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć swoją naukę, to warto zdecydować się na klasyczne skrzypce akustyczne. Kolejnym aspektem, który należy rozważyć jest rozmiar instrumentu uzależniony od wzrostu i wieku. Rozmiar 4/4 (pełny) jest zarezerwowany dla dzieci powyżej 11 roku życia i dorosłych. Wcześniej niestety należy dopasowywać rozmiar do wieku i wzrostu dziecka, co wiąże się z cyklicznymi kosztami zmiany instrumentu na całkowicie nowy. Skrzypce akustyczne kosztują już nawet 400 zł. Warto zaopatrzyć się także w futerał i dobrej jakości smyczek, który jest częścią zużywalną.

Jeśli jednak zastanawialiście się, czy zacząc od gitary, pamiętajcie, że struny do gitary to jednak zupełnie inna forma grania, choć przez wielu uważana za łatwiejszą. Wybór należy do Was.