Nie od dziś wiadomo, że ruch na świeżym powietrzu korzystnie wpływa zarówno na zdrowie dorosłych, jak i na prawidłowy rozwój dziecka. W czasach, w których na porządku dziennym jest spędzanie całych dni w bezruchu, w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem i klimatyzacją, zaczynamy doceniać możliwość przebywania na dworze. Lekarze coraz częściej zalecają ruch i kontakt z przyrodą jako naturalne, skuteczne lekarstwo na szereg dolegliwości. Dlatego powinniśmy zachęcać do nich nasze pociechy już od najmłodszych lat, tym bardziej że dobre nawyki wyniesione z dzieciństwa, procentują w dorosłym życiu.
Aktywność fizyczna jest dla dzieci szczególnie ważna. Pomaga w kształtowaniu zdrowych mięśni i kości, a także stymuluje rozwój umysłowy. Gry i zabawy na świeżym powietrzu pomagają dotlenić organizm, a ekspozycja na światło słoneczne uruchamia produkcję witaminy D, z której niedoborami nagminnie borykają się Polacy. Jest ona niezbędna między innymi dla mocnych zębów i kości oraz dobrej odporność. Przebywanie na łonie natury korzystnie działa na psychikę, obniża poziom stresu i podnosi poziom hormonów szczęścia. Nie ma zatem wątpliwości, że dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na dworze. Jak je do tego zachęcić? Dobrym pomysłem są różnego rodzaju zabawki ogrodowe.

Zalety zabawek ogrodowych

W ofercie sklepów internetowych znajdziemy mnóstwo pomysłów na zabawki ogrodowe dla dzieci. Jeżeli nie wiemy, na co się zdecydować, możemy postawić na małpi gaj lub kompleksowy plac zabaw – atrakcję uwielbianą przez najmłodszych. Zjeżdżalnia, ścianki do wspinaczki, drążki, tunele – wszystkie te elementy służą nie tylko doskonałej zabawie, ale i niosą szereg korzyści rozwojowych. Pozwalają ćwiczyć równowagę, zręczność i koordynację ruchową. Bezpiecznie uczą pokonywania przeszkód i słabości. Z placu może korzystać kilkoro dzieci naraz – wspólna zabawa uczy współdziałania i wpływa na rozwój społeczny. Inna uwielbiana zabawka, piaskownica, również jest doskonałym pomysłem. Budowanie zamków, czy lepienie babek, wzmaga kreatywność i pomaga trenować posługiwanie się narzędziami. Każde dziecko lubi zabawy z piłką – zakup zestawu do koszykówki pomoże zainteresować naszą latorośl sportem i grami zespołowymi. Na pewno sprawdzi się też tradycyjna huśtawka, sprawiająca mnóstwo frajdy i pozwalająca ćwiczyć balans.

Zabawki ogrodowe dla najmłodszych to doskonała alternatywa dla elektronicznych gadżetów, używanych przez coraz młodsze dzieci. Ich piękne kolory i ciekawe kształty rozwijają wyobraźnię i budzą w naszych pociechach chęć do aktywnego spędzania czasu. Możemy to wykorzystać, żeby spędzić niezapomniane chwile w gronie rodzinnym, bawiąc się wspólnie z dziećmi i razem z nimi czerpać radość ze zdrowej rozrywki na świeżym powietrzu.