Haftowanie krzyżykami to czysta przyjemność, która działa niezwykle relaksująco. Haft krzyżykowy jest skutecznym antidotum na wszelkie problemy dnia dzisiejszego, ponieważ znakomicie odpręża i daje radość z tworzenia rzeczy niezwykłych. Ta piękna odmiana sztuki hafciarskiej ma swoją długą tradycję i swoich wiernych wielbicieli na całym świecie. Tworzenie obrazów malarskich za pomocą igły nie jest wcale takie trudno, jakby się mogło wydawać. Na początek wystarczy pozytywne nastawienie i zakup odpowiednich materiałów.

Jak zacząć przygodę z haftem krzyżykowym?

Przed rozpoczęciem haftu warto zapoznać się z filmikami instruktażowymi krok po kroku, które poinstruują o procesie pracy i zakupie odpowiednich materiałów. Należy pamiętać, że przy hafcie krzyżykowym operujemy igłą w jedną stronę tworząc rząd półkrzyżykowych, a następnie wykonujemy tę samą czynność, ale w odwrotnym kierunku, tworząc w ten sposób krzyżyk. Nie jest to wcale trudne i osoba początkująca na pewno sobie poradzi. Wzory można znaleźć w czasopismach, ale najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznego sklepu, gdzie można zakupić gotowy zestaw o wybranym stopniu trudności.

Co jest potrzebne do haftu krzyżykowego?

Producenci oferują gotowe zestawy w skład których wchodzi kanwa do wyszywania z nadrukowanych wzorem, co jest znacznym ułatwieniem dla osób początkujących. Oprócz specjalnej, sztywnej tkaniny z wybranym motywem do haftu potrzebne są także specjalne igły, które nie mają ostrych zakończeń oraz kolorowa mulina. Zestaw zawiera odpowiednio dobrane kolory do wykonania haftu oraz wzór graficzny, którym się można posiłkować w trakcie wykonywania pracy. Dzięki temu osoba wykonująca haft z łatwością odczyta jaki jest symbol koloru i przeniesie go na zadrukowaną kanwę. Wzór do haftu to ogromna pomoc, która ułatwia i usprawnia pracę. Przydatny jest także tamborek a przy większych rozmiarach haftu specjalne krosno.

Dlaczego warto wybrać gotowe zestawy do haftu?

Osoby wprawione w sztuce haftowania krzyżykowego mogą wybrać kanwy do haftu niezadrukowane. Kanwa bez nadruku to doskonałe rozwiązanie dla takich osób, ponieważ haft wykonuje się na podstawie wzoru graficznego, co pozwala na dodatkową inwencję twórczą. Jednak zestawy z nadrukiem są o wiele bardziej praktyczne. Ogromnym atutem gotowych zestawów jest przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów w jednym, dzięki czemu hafciarka nie musi się o nic martwić, bo wszystko ma w zasięgu ręki. Ponadto może wybrać wzór jaki jej najbardziej odpowiada, a wybór jest przeogromny.