Mapa myśli jest sposobem na naukę szczególnie dla osób będących wzrokowcami. Wzrokowcy to ludzie lubiący ład i porządek. Łatwej docierają do nich informacje połączone z schematami, diagramami lub po prostu z mimiką twarzy i gestami nauczyciela. Mapa myśli to nic innego jak tworzenie drzewka skojarzeń według indywidualnych potrzeb. Mapa tworzona jest zazwyczaj w najprostszy sposób. Nie ma znaczenia, jakie słowa czy obrazy zapisane są w naszej mapie myśli. Jest to indywidualny plan każdego z nas oraz nasze skojarzenia na dany temat.

Co jest ważne w tworzeniu mapy myśli?

W tej metodzie ważne jest zapamiętywanie, jakiej historii tworzonej w naszej głowie. Za pomocą mapy myśli możemy również zapamiętywać ciągi liczb. Wystarczy wygenerować sobie schemat czegoś, co łatwiej zapamiętamy niż liczby. Do danych ciągów liczb możemy stosować jeden i ten sam schemat na przykład poprzez kojarzenie liczby z jakąś literą.

Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o przyswajanie wiedzy. Wystarczy jedynie przy zapamiętywaniu wyrobić sobie dobre nawyki a wtedy pójdzie nam już nauka jak z górki.