Zanieczyszczone powietrze wszystkim daje się we znaki. Nie da się go całkowicie uniknąć, gdy wychodzimy na zewnątrz, jednak można znacząco ograniczyć jego wpływ, gdy przebywamy w domu. Aby to było możliwe, należy zaopatrzyć nasz dom lub mieszkanie w dobrej jakości urządzenia filtrujące powietrze z zanieczyszczeń. Poniżej przyjrzymy się, jak działają takie urządzenia i czym kierować się przy wyborze oczyszczaczy.

Dlaczego warto oczyszczać powietrze w domu?

O tym, jak zanieczyszczenia powietrza działają na nasze zdrowie, wiedzą doskonale alergicy. To właśnie oni są najczęstszymi klientami sklepów z oczyszczaczami powietrza. Zależy im na usuwaniu z powietrza zalążków grzybów, drobnoustrojów, kurzu (a co za tym idzie, alergenów), a w okresie wiosennym: pyłków roślin, które uczulają. Osoby bez alergii natomiast często zwracają uwagę na alarmujące statystyki mówiące o niepokojącym poziomie smogu w powietrzu. Jeszcze inni sięgają po oczyszczacze powietrza, bo przeszkadza im nadmiar pleśni w domu lub mieszkaniu lub nie lubią zapachu dymu papierosowego dobiegającego do mieszkania z okien sąsiadów. Jak oczyścić powietrze w domu? Ze wszystkimi tymi zanieczyszczeniami poradzi sobie domowy oczyszczacz powietrza. Urządzenie to filtruje powietrze w pomieszczeniu, usuwając z niego zanieczyszczenia, takie jak kurz, LZO, alergeny, smog. Zniwelują opary z kuchenki gazowej, zneutralizują brzydki zapach będący pochodną zawilgocenia pomieszczeń oraz wciągną zapachy rozchodzące się po domu podczas gotowania. Urządzenia działają bardzo cicho, dlatego oczyszczacze mogą pozostać aktywne w czasie naszej pracy domowej lub w nocy.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Jak oczyścić powietrze w domu przy użyciu oczyszczacza? Należy wybrać urządzenie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. W oczyszczaczu można zainstalować filtr dezodoryzujący antyalergiczny lub filtr HEPA. Oczyszczacze domowe są zasilane energią elektryczną. Należy pamiętać, że filtry HEPA, w które są wyposażone, należy regularnie wymieniać. Koszt nowego egzemplarza to kilkadziesiąt złotych. Producenci określają, że nowy filtr trzeba kupić dopiero po dziesięciu latach korzystania. W rzeczywistości czas ten może być skrócony, jeśli zanieczyszczenie powietrza jest duże.
Najlepsze efekty oczyszczania pomieszczenia osiągniemy, gdy filtr HEPA wbudowany w oczyszczacz będzie klasy co najmniej H10. Aby wzmocnić działanie oczyszczacza, warto wyposażyć go również w filtry z węglem aktywnym. Mogą być one sprasowane z filtrami HEPA.

Sprawdź ofertę AQUAMO!